Leke Tedavisi // Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling nasıl bir tedavi yöntemidir ?
 
Günümüzde kimyasal peeling hem kozmotolojide hem de genel tıpta uygulanan bir tedavi yöntemidir. Derinin hasar görmüş üst tabakası soyularak cilt hücrelerinin gençleşmesi sağlanır. Problemli üst bölüm uzaklaştırılır. Kendi haline bırakıldığında 15-28 günde kendini değiştiren derinin üst tabakasında bu işlem kısalırken, derinin alt tabakalarındaki kollojen ve elastinin uyarılması sonucu deri gerginleşir canlanır ve daha genç görünür.
 
Kimyasal peeling nasıl uygulanır ?
 
Kimyasal peelingin nasıl uygulanacağı ne sebeple uygulayacağımıza göre farklılık gösterir. Uygulama alanları a) yaşlılık, doğum kontrol hapına bağlı, güneş, gebelik gibi nedenlerle oluşan lekeler, b) ince ve orta derinlikteki kırışıklıklar, c) aktif akne tedavisi, d) geniş gözeneklerin düzeltilmesi, e) genel cilt canlanması, cildin daha iyi hissedilmesi, f) topuk ve dirsek çatlamalarında kimyasal peeling işlemine hazırlık ve tedavinin devamlılığı için hasta düşük konsantrasyonlu ürünleri kullanır. Tedavinin hedefi kısa süreli etki olmamalıdır. Bu nedenle uygulama yapılan kişi ev ürünlerini düzgün kullanmalı, güneşten kaçınmalıdır.
 
Kimyasal peelingde hangi meyve asitleri kullanılıyor ?
 
Kleopatra’nın genç kalabilmek için girdiği süt banyolarını hatırlarsınız işte bu tipik bir kimyasal peelingdir. Sütün içindeki laktik asit kimyasal peeling yapmaktadır. Bizim kullandığımız glikolik asit şeker kamışından elde edilir. Bunların dışında elmadan malik asit, meyve ve üzüm şaraplarından tartarik asit elde edilir.
 
Uygulamada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?
 
Hastada herpes simpleks yani uçuk varsa, uygulama yapılacak bölgeye kısa süre önce lazer uygulanmış ise, açık yara varsa, hastanın cildi aşırı iz bırakmaya uygunsa, hasta A vitamini kullanıyorsa ve güneşin çok parlak olduğu dönemlerde kimyasal peeling uygulanmamalıdır. Uygulamaya şartlar uygun ise tedavi aralarında hastadan güneş koruyucu krem kullanmasını, cildini temiz ve nemli tutması istenir. Ev ödevlerini düzgün yapan hastalarda son derece iyi sonuçlar alınır.
 
Evde kullanılabilecek ürünler nelerdir ?
 
Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucusu, cilt tipine uygun nemlendirici ve kişinin problemine uygun düşük konsantrasyonlu glikolik asit preparatları hastaların ev ürünleridir.
 
Bu yazı bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Bu site ziyaretçilerini bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir doktora başvurunuz. 

Randevu almak ister misiniz?