PRP // Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme (PRP)

PRP nedir?
 
PRP, “Platelet Rich Plasma– platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismi. Bu uygulama bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrfüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”nın (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.
 
(PRP) uygulamasında amaç nedir?
 
Plateletler – veya diğer adıyla trombositler—vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımızdaki trombositler bu dokuya giderek bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositin ulaşmasını sağlamak, böylece hasarlı dokunun onarımını hızlandırmaktır.
 
Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.
 
PRP nerelerde kullanılır ?
 
Cilt gençleştirme yöntemleri arasında kendine yer bulan bir uygulamadır. Güneş lekeleri, cilt parlaklığının kaybı, ince çizgilenmeler, yüz ovalinin sıkılaştırılması en sık PRP tedavisi tercih edilen problemlerdir. Dışarıdan herhangi yabancı bir ilaç kullanmadan genç kalmak isteyenlerin tek tercihidir. Problemin büyüklüğüne göre 4-6 seans önerilir. Seans araları 2 haftadır. Tedavinin kalıcılık süresi en az 1 senedir. 
 
Bir kür ile elde edilen olumlu sonuçlar sonradan tamamen kaybolur mu?
 
Kaybolmaz, ancak 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürleri her 10-12 ayda bir tekrarlamak gerekir. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğer. Yani her 15 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan oluşacak bir kür ortalama olarak her yıl tekrarlanmalı.
 
Bu uygulamada istenmeyen etkiler söz konusu mudur?
 
Hastaya kendi kanından üretilen bir materyal (PRP) verilmekte. Yapılan işlem basitçe yara iyileşmesi sürecini başlatmak ve hızlandırmak. İstenmeyen bir etki ile karşılaşma olasılığı oldukça düşük.
 
PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı?
 
Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır.
 
PRP uygulamasından beklentiler neler olmalı?
 
Kozmetik amaçlı PRP uygulaması birçok beklentiyi karşılayacak üstün özelliklere sahiptir. Çünkü; uzun etkilidir, deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır, yapılandırır. Kolay ve güvenli biçimde uygulanır. Sadece yeni kollojen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler. Kırışıklıkları ve çizgilleri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir. İlk uygulamadan sonrası sağlanan parlak sağlıklı görünüm bir süre sonra hafifçe gerileyebilir, bunun için ardışık uygulamalar yapılmalı ve genleştirici etkinin yığılmasını sağlamalıdır. 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etkisi sağlanmış olacaktır.
 
Bu yazı bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Bu site ziyaretçilerini bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir doktora başvurunuz. 

Randevu almak ister misiniz?